top of page

"Nasze zdrowie, nasza przyszłość": podsumowanie I zjazdu

W dniach 8 - 10 lutego w Warszawie odbył się pierwszy zjazd w ramach projektu “Nasze zdrowie, nasza przyszłość” który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Do stolicy przyjechała młodzież z całej Polski - Łomży, Częstochowy, Trójmiasta i Krakowa. A to wszystko po to, by wziąć udział w projekcie edukacyjnym na temat zdrowia publicznego, a w szczególności chorób cywilizacyjnych.

"Nasze zdrowie, nasza przyszłość": podsumowanie I zjazdu

W ramach przygotowań do I zjazdu przygotowaliśmy bloki tematyczne dotyczące edukacji pozaformalnej, oczekiwań i obaw związanych z realizacją projektu, a także obfitujące w merytoryczną wiedzę spotkania z ekspertami warszawskich uczelni oraz instytucji zajmujących się zdrowiem takich jak Uniwersytet Warszawski, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Fundacja Polska Debatuje czy Polski Instytut Mindfulness.

Podczas projektu uczestnicy wzięli udział w warsztatach:
- “Choroby cywilizacyjne a zdrowie psychiczne młodzieży” prowadzonych przez dr. Piotra Toczyskiego z Akademii Pedagogiki Specjalnej
- "Dlaczego tu jestem? Mindfulness a zdrowie psychiczne" prowadzonych przez trenerkę Elżbietę Konior z Polskiego Instytutu Mindfulness
- “Od "sad meal" do "it meal": zdrowo smacznie i bezpiecznie” prowadzonych przez panią dietetyk Natalię Łodygę
- “Jak debatować i przemawiać publicznie? prowadzonych przez Prezesa Fundacji Polska Debatuje, dr Konrada Kilijana

Kto najlepiej opowie o prowadzonym przez nas projekcie? Oczywiście - nasi uczestnicy!
Oto kilka ich wypowiedzi:

“Na jednych z pierwszych zajęć przeprowadzono fajne ćwiczenie, które polegało na ocenianiu się nawzajem anonimowo poprzez pisanie pierwszych wrażeń na kartkach umieszczonych na plecach uczestników. Te opinie będą omawiane i porównywane na kolejnym, drugim zjeździe, co będzie punktem wyjścia do dyskusji i refleksji na temat naszej współpracy i integracji. Następnie, grupy zostały wyposażone w określone materiały budowlane - pojedyncze makarony spaghetti, metr taśmy klejącej i jedną piankę na czubku - i miały za zadanie zbudować najwyższą wieżę, która mogła stać samodzielnie. Ta aktywność nie tylko rozwinęła moją kreatywność, ale również umiejętności pracy zespołowej i rozwiązywania problemów.”

“Mnie podobało się zadanie, kiedy uczestnicy musieli przekazać sygnał poprzez uścisk dłoni oraz tworzenie piosenek i wierszy, co przyniosło pozytywne efekty i wzmacniało nowopowstałe więzi w naszej grupie, która wcześniej przecież się nie znała. Podczas późniejszej dyskusji na temat przebiegu projektu omówiliśmy też nasze obawy, oczekiwania oraz wkład każdego uczestnika w projekt, co pozwoliło na lepsze zrozumienie potrzeb i celów jako grupy. Wieczorna relaksacja z filmikiem metodą Jacobsona stworzyła wyjątkową atmosferę medytacji, wspomaganą przez zgaszone światło, co sprzyjało koncentracji i głębokiemu relaksowi. Tę metodę na pewno wykorzystam w domu!“

“Ja najlepiej zapamiętałem misia Grzesia którego przyniosła jedna z koordynatorek projektu. Ten miś stał się maskotką projektu i był zaangażowany w naszą integrację bo każdy musiał się nim opiekować - na tyle, że nawet uczestniczył w naszych posiłkach! To pozwoliło nam zacieśnić więzi jako grupa i lepiej się poznać”

“Jedna z koordynatorek - Ela o ile dobrze pamiętam pozwoliła wszystkim mówić sobie po imieniu i tak też zwracała się do reszty, dlatego prosiła o kartki z imionami. Stworzyła przyjemna atmosferę sprzyjającą medytacji poprzez świeczki, dzwoneczki itp. Ma też bardzo przyjemny głos i fajnie bardzo prowadziła medytację. Na początku jej zajęć była ta sesja, a później prezentacja na temat stresu na której omówiliśmy różne czynniki, które na nas wpływają od samego rana np. budzik, przygotowania do szkoły, droga do szkoły, oceny, testy itp."Stresory" miała podzielone na zewnętrzne (hałas, zimno, ciepło, zanieczyszczone powietrze) z ciała ( ból, choroba, skurcze, pragnienie) sytuacyjne, społeczne itp. które umożliwiły nam lepsze zrozumienie i zapamiętanie tematu. “


Jako realizatorzy projektu jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć i współpracy z ekspertami, którzy poprowadzili fantastyczne, angażujace młodzież warsztaty i - jak widać - wywarli spore wrażenie na uczestnikach projektu “Nasze zdrowie, nasza przyszłość”.


Nie możemy doczekać się kolejnego zjazdu, który odbędzie się już w między 8 a 10 marca!

Zachęcamy też do polubienia nas na Facebooku i Instagramie, gdzie na bieżąco przekazujemy Wam informacje związane z projektem! ;)

LOGO kolor.png
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page