Finał projektu "Nasze zdrowie, nasza przyszłość" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie!
W miniony weekend odbył się ostatni zjazd projektu „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” czyli międzynarodowej inicjatywy edukacyjnej współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Patronatu Honorowego udzieliły najbardziej znane jednostki administracji publicznej: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, a także Prezydent Łomży.

W ramach projektu w Warszawie odbyły się trzy weekendowe zjazdy, w których wzięła udział młodzież ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W ciągu niespełna półtora miesiąca uczestniczyli w warsztatach, wykładach, prelekcjach, sesjach dyskusyjnych z politykami takimi jak Wiceministrą Edukacji Panią Pauliną Piechną-Więckiewicz czy Senatorem Krzysztofem Kwiatkowski, a także w debatach politycznych z reprezentantami największych partii politycznych kraju.
Chętnych zapraszamy do lektury, z której dowiecie się, jak przebiegał III zjazd projektu!
Finałowe spotkanie rozpoczęliśmy od sesji informacyjnej na temat programów edukacyjnych Unii Europejskiej takich jak Erasmus+ (w tym wymian młodzieżowych oraz kursów treningowych) czy DiscoverEU dla uczniów do 18 roku życia. Podczas tej sesji młodzież pracowała w mniejszych grupach i miała za zadanie stworzenie plakatów na temat konkretnych programów, a później przedstawienie ich na scenie.
Po przerwie rozpoczęły się debaty polityczne z przedstawicielami największych partii politycznych kraju. Emilia Bartkowska-Młynek (Nowa Lewica), Agnieszka Maria Sowińska (Konfederacja), Piotr Mazurek (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Franciszek Sterczewski (Koalicja Obywatelska). Debaty oscylowały wokół dwóch tematów - zapobieganiu samobójstwom - roli prewencji i wsparcia oraz zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym - roli państwa w profilaktyce.
Zaproszeni przez Instytut goście prowadzili ciekawą i merytoryczną dyskusję i wspólnie zgodzili się, że zarówno państwo, jak i najbliższe otoczenie czyli rodzina osoby zmagającej się z myślami samobójczymi powinny odgrywać równie istotną rolę w prewencji tego typu zachowań. Panel na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym obejmował wiele aspektów, strategii i opinii. Pojawiła się także kwestia dostępności do opieki zdrowotnej jako czynnika wpływającego na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, a także aspekty środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, dostęp do zielonych terenów i ogólna jakość życia.
W drugi dzień zjazdu uczestnicy projektu „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” wzięli udział w prelekcji Młodzieżowego Delegata RP do ONZ, pana Lukasa Kasicy, studenta studiów I stopnia Szkoły Głównej Handlowej. Podczas spotkania uczniowie słuchali o różnych inicjatywach studenckich oraz kołach zainteresowań, które pomagają w odkrywaniu swoich pasji i zainteresowań, a także mogą być dobrym punktem startowym do rozpoczęcia kariery jak było właśnie w tym przypadku, a także o tym, jak wygląda rekrutacja na to stanowisko i późniejsza praca młodzieżowych delegatów przy ONZ.
Ostatnim etapem spotkania była Gala Finałowa, podczas której zaprezentowane zostały wszystkie mini-projekty, nad którymi od początku projektu pracowali uczniowie szkół ponadpodstawowych zaproszonych do udziału. Pomysły były różne: od realizacji kampanii edukacyjnej i prezentacji kilku plakatów edukacyjnych, przez stoiska ze zdrową żywnością, spotkania z ekspertami takimi jak dietetyk i psycholog, po filmy krótkometrażowe w temacie depresji. Cała sesja była oparta na zasadzie pitch-deck czyli intensywnej, krótkiej i treściwej prezentacji pomysłu i jego realizacji, co również miało walor edukacyjny i służyło nauce zarządzania czasem.
Udział w tej inicjatywie to niepowtarzalna okazja do pogłębienia wiedzy w nieformalny sposób, dzięki któremu nauka staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Właśnie takie podejście pokazali uczestnicy podczas minionej Gali, kiedy stojąc na scenie prezentowali efekty swojej pracy i edukacji. Dzięki temu każdy znalazł interesujący go temat i poświęcił czas na przygotowanie finałowego występu w oparciu o indywidualny pomysł i zgromadzone informacje.
Na koniec chcielibyśmy podziękować naszym uczestnikom, opiekunom którzy wzięli udział w projekcie, a także całemu Zespołowi pracowników i wolontariuszy Instytutu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym, bez których ten projekt by się nie odbył. Dziękujemy za całą ciężką pracę, którą poświęciliście i mamy nadzieję - do zobaczenia w kolejnych projektach!
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć ;)
Projekt „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.