top of page

Q&A z politykami: II zjazd "Nasze zdrowie, nasza przyszłość"

Polityka młodzieżowa już nie ma przed nami tajemnic! W dniach 8-10 marca z sukcesem przeprowadziliśmy II zjazd w ramach „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” – projektu, w którym udział wzięli decydenci oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. To już półmetek naszych spotkań w ramach NZNP – chcecie dowiedzieć się, co dokładnie się działo, czego nauczyli się nasi uczestnicy, a co jest jeszcze przed nami? Czytajcie dalej!

Q&A z politykami: II zjazd "Nasze zdrowie, nasza przyszłość"

Projekt „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” jest międzynarodowym projektem edukacyjnym współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Patronatu Honorowego nad projektem udzieliły najbardziej znane jednostki administracji publicznej: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, a także Prezydent Łomży.

Harmonogram zjazdu obejmował szereg wydarzeń. Pierwszym z nich był panel dyskusyjny „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkołach”, który gościł Wiceministrę Edukacji – Paulinę Piechnę - Więckiewicz. Kolejnym punktem było spotkanie panelowe pod hasłem „Polityka też dla młodych – aktywizacja młodzieży”, w którym przemawiał Senator Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Kwiatkowski. Po tych rozmowach zaplanowano zwiedzanie Sejmu. Następnego dnia odbył się panel dyskusyjny z udziałem Młodzieżowej Rady Warszawy, gdzie gośćmi byli: Wiceprzewodniczący MRW Igor Mięsiak, Radna Liliana Chudy oraz Radny Krystian Kopeć. Dzień zwieńczyła autorska symulacyjna gra polityczna, w której uczestnicy projektu wcielali się w dziennikarzy i polityków wchodzących w skład rządu.

II zjazd rozpoczął się w piątek, od powitania wszystkich uczestników (pomiędzy zjazdami dołączyło do nas również kilka nowych twarzy), a także przedstawienia programu działania. Dni były zaplanowane od rana do późnego wieczora, także nasi uczestnicy nie mogli narzekać na nudę ;) Po krótkiej przemowie koordynatorki projektu, Eweliny Łukszy, na auli Collegium Civitas rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym gościnią była Wiceministra Edukacji, Pani Paulina Piechna-Więckiewicz – pełnomocniczka ministra edukacji ds. zdrowia psychicznego. Ministra opowiedziała zgromadzonej młodzieży o inicjatywach i projektach prowadzonych przez MEN. Poruszyła także temat planowanych reform funkcjonowania placówek oświatowych, poszerzenia programu edukacyjnego obejmującego grupę zawodową nauczycieli o zajęcia psychologiczno-pedagogiczne oraz planów zagospodarowania przestrzeni przeznaczonej na gabinety psychologiczne w placówkach oświatowych.

Z naszych ankiet ewaluacyjnych dowiedzieliśmy się, że spotkanie zrobiło spore wrażenie na uczestnikach projektu, którzy, chcąc skonsultować swoje pomysły i propozycje, mieli dużo pytań do Pani Wiceminister.

Naszym kolejnym gościem był Senator Krzysztof Kwiatkowski – poseł na Sejm RP VII Kadencji, były Prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz były Prokurator Generalny. Spotkanie z Panem Senatorem również należało do bardzo udanych – przerodziło się w intensywną dyskusję na temat składek ZUS, emerytur oraz decyzji politycznych rządu ostatnich lat. Pan Senator opowiedział uczestnikom, dlaczego już od najmłodszych lat powinni interesować się polityką oraz jakie znaczenie mają ich nastoletnie wybory w kształtowaniu polityki społecznej miast, a w szerszym ujęciu nawet gmin czy powiatów. W świetle ostatnich wydarzeń w kraju, dużą uwagę wywołał również temat polityki rolnej.

W drugi dzień zjazdu gościliśmy przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy, aby opowiedzieli uczestnikom o swoich doświadczeniach oraz inicjatywach podejmowanych przez Młodzieżowe Rady Miast. Organizując to spotkanie, celem IPCC była rozmowa na temat włączania się w różnorodne inicjatywy i aktywności społeczne, a także uzyskanie podpowiedzi, gdzie szukać pomysłów i do kogo w tym celu się zwrócić, a także uzyskanie informacji o tym jak dołączyć do Młodzieżowej Rady. Dzięki temu spotkaniu umocniliśmy pewność siebie uczestników i daliśmy im inspirację do działania. Naszą główną misją, która swoją drogą powiodła się znakomicie, była także promocja aktywizmu społecznego – edukacji, działania, włączania się w lokalne inicjatywy.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim spotkaniom uczestnicy projektu „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” staną się świadomymi obywatelami naszego kraju i Europy, a także będą mogli spojrzeć na problemy społeczne z kilku perspektyw. Z przeprowadzonych w ostatni dzień ankiet wynika, iż rzeczywiście docenili prowadzone podczas tego zjazdu aktywności i dzięki temu mogą lepiej zrozumieć procesy polityki społecznej w Polsce. Rozmowy z decydentami dodatkowo zachęciły ich, by nie bać się podejmowania inicjatyw i kreatywności w działaniu, co przyda im się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki temu będą też mogli lepiej opracować kampanie promocyjne swoich projektów tworzonych w ramach „Nasze zdrowie, nasza przyszłość” które zaprezentują już w najbliższy weekend podczas finału kampanii.

My nie możemy się już doczekać, a jeśli Wy chcielibyście obejrzeć galerię zdjęć ze zjazdu, klikajcie poniżej!

LOGO kolor.png
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page